Franklin Veterans

The Gift of Freedom
Veterans Appreciation Luncheon,
Program & Open House
November 10, 2006
Pictures & Stories
2007 Centennial
Veterans Tent
The Gift of Freedom
Veterans Appreciation Luncheon,
Program & Open House
November 10, 2007
Brandon & Jeremy Pitts
Welcome Home Reception
March 29, 2008


November 8, 2008

(If you have any additions or corrections please send an e-mail frankinkansas@yahoo.com or call 620-249-9333)
(Click on the persons name for a photo or follow this link to look at all the Photos)

John Agosta (Deceased)
Bill Ales (Deceased) 
Charles Ales
Frank Ales    (Deceased)
Jim Ales
Tom Ales (Deceased)
John Alex
Joe Ambrozic (Deceased)
Chester Anastasi (Deceased)
Dom Apnar 
Tony Apnar (Deceased)
George Leo Bazin (Deceased)
Joe Bazin, Jr. (Deceased)
Joe Bazin, Sr. (Deceased)
Lawrence Bazin (Deceased)
Joe Bell (Deceased)
John Bell
William Bell
Robert "Bob" Benard (Deceased)
Joe Benedict (Deceased)
Albert Biederman (Deceased)
John Biederman (Deceased)
James Blue (Deceased)
Emil Bogatay  (Deceased)
Fred Bogatay
Martha Goodwin Browning

Joshua Burleson
Ernie Chaussard
Gerald Crucani
Harold Crucani (Deceased)
Don Cukjati
Joe Cukjati
Jim Davied (Deceased)
Teddy Davied (Deceased)
Frank Debelak (Deceased)
Frank Dernovsek
Bill Dobrauc (Deceased)
Frank Eichhorn (Deceased)
Bob Femec
Louis Femec (Deceased)
Chester "Clark" Fikes
Terry Fleury


Eddie Gartner
Frank Gartner
Jack Gartner
Joe Gartner (Deceased)
Louie Gartner
Julian Gonko (Killed in Action)
Walter Gonko
Anton Govaker (Deceased)
Harold Goyette
Paul Herrell
Jack Herington (Deceased)
John Herington (Deceased)
Nathanial (Nate) Hopper (Deceased)
Anne (Ales) Irwin
Henry Jelochan (Deceased)
James Johnson (Deceased)
August Karlinger (Deceased)
Louis "Babe" Karlinger (Deceased)
Rudy Karlinger (Deceased)
Vern "Bub" Kennedy (Deceased)
Andy Kmetz (Deceased)
Frank Kmetz (Deceased)
Joe Kmetz (Deceased)
John Kmetz
Paul Kmetz (Deceased)
Andrew Kobak (Deceased)
Lawrence Kobak
Leo Kobak
Pete Kobak (Deceased)
Roger Kobak
John Korach (Deceased)
John Kosir (Deceased)
August Kovacic (Deceased)
Bill Kovacic
Frank Kovacic (Deceased)
Henry Kovacic (Deceased)
John Kovacic (Deceased)
Johnnie Kranker
Leo Kranker (Deceased)
Rudy Kranker (Deceased)
Walt Krasovec (Deceased)
Jack Kynion
Lawrence Laird (Deceased)
Raymond Lakey (Deceased)
Joe LaSota (Deceased)
Tom LaSota
Frank Leber (Deceased)
Ludwig Lepoglow, Jr. (Deceased)
Antone "Tony" Lesjack (Deceased)
Joe Lipasek
John Lipasek (Deceased)
Frank Liposek (Deceased)
Philip Liposek (Deceased)
Matt Lipovsek (Deceased)
Fred Lowry (Deceased)
John Lowry (Deceased)
Robert Luth
 
Johnnie Malnar
Charles C. Marlier, Jr. (Deceased)
William "Bill" Marlier (Deceased)
Floyd Marshall (Deceased)
John Martin  (Deceased)
Butch Maxwell
Ed McGuire
Richard Minelli
Ella (Ales) Modderman
James Mooney (Deceased)
Dean Morrison (Deceased)
Jim Morrison (Deceased)
Rudy Moutz
John Nepote
Charles Nocerini (Deceased)
Frank Nolimal (Deceased)
Joe OBlak
James Paffi (Deceased)
Anthony Panelsek (Deceased)
Joe Papez
Melvin Patrick
Bob Peternell
Floyd "Ike" Peternell
Americo Piccini
Nick Piccini (Deceased)
Parigi Piccini (Killed in Action)
Henry Pichler
Albert Pintar
Brandon Pitts
Jeremy Joseph Pitts
William J. "Johnnie" Podpechan (Deceased)
Frank Polchlopek (Deceased)
Frank Polsak, Jr.
Frank Polsak, Sr. (Deceased)
Jules Pommier
Louis Pommier (Deceased)
Leo Ponce (Killed in Action)
Edward Prysbala (Deceased)
Dave Pugh (Deceased)
George "Buck" Pugh  (Deceased)
Jack Pugh (Deceased)
Andy Rezin (Deceased)
William Rezin (Deceased)
Jim Rheums
Jules Richard
Tony Russell
Clarence Ryder


David Sachett  (Deceased)
Charles Saia (Deceased)
Ray Saia
Vincent Saia (Deceased)
Bill Sarley (Deceased)
Henry Sarley (Deceased)
Ted Sarley (Deceased)
Clifford Scepansky (Deceased)
Joe Scepansky
Charles Scholes
Paul Schroeder (Deceased)
Lon Seglie
Ron Seglie
Joe Septak (Deceased)
Rudy Septak (Deceased)
Charles "Bud" Shoemaker (Deceased)
Charles Smardo (Deceased)
Paul Smardo (Deceased)
Richard Spann  ( Deceased)
Stanley Spann (Deceased)
Mollie Stefancic (Deceased)
Dom Stermlon (Deceased)
Donald Stone (Deceased)
Marvin Stone
Ray Stone
Vernon Stone
Bill Strukel (Deceased)
Harry Strukel
Jack Strukel (Deceased)
Joe Strukel (Deceased)
John Strukel (Deceased)
Clarence Sullivan (Deceased)
Corrado Taroli (Deceased)
Joe Tersina (Deceased)
John Tersina (Deceased)
Jack Toschi
Bill Trentle (Deceased)
Rudy Trybalski (Deceased)
Stanley Trybalski (Deceased)
Albert Vignatelli (Deceased)
Leopold Paul Volk (Deceased)
Joe Weytkow (Killed in Action)
Stanley Weytkow (Deceased)
Craig White
George White (Deceased)
Harold White
Charles Widmar
Rose Yanish (Deceased)
Joe Youvan
Frank Zaccarello
Anton "Tony" Zemlock




We honor our residents who have proudly served our country.  Thank you for your service!!

If you have photos to add please send me an e-mail.   Photos can also be mailed to FCCI, P. O. Box. 43, Franklin, Ks. 66735.  Originals will be returned.  Please send name, branch of service and any other information that you would like to share.    Photos will also be placed in the new Franklin Community Center and on the website.

We now have our own "Wall of Honor" at the Franklin Community Center.  Photos of Franklin veterans are displayed along with a huge assortment of memorabilia which was donated by Tony Zemlock and Chester "Clark" Fikes who were  POWs during WWII.  Tony and Clark graciously donated the items to FCCI to ensure that the items would be on display for generations to come.  We are very grateful for their kind donations as well as their service to our country. 

 Click on photos for larger image then use your "back" button to return to this page.


Anne (Ales) Irwin
World War II
WAC (Women's Army Corps)
Army Air Force
440th Air Force Base Unit


Bill Ales
Army
Embassy Work in Cambodia
1968-1971

Chuck Ales
1954-1956
Battalion Vehicle Inspecotor
40th AAA Gun battalion
Germany

Eleanor (Ales) Modderman
WW II
WAC (Women's Army Corps)
432nd Army Air Force
1943-1945

Frank Ales, Jr.
WWII
Army
Sergeant Major in Post Headquarters
List of Names


Jim Ales
Army
Gun Commander
1954-1954

Tom Ales
Army
Ft. Richardson, Alaska
1954-1956

Joe Ambrozic
WWII
U.S. Coast Guard

Dom Apnar













 List of Names


Joe Bell

John Bell





Emil Bogatay
WWII
United States Coast Guard
February 1942 - July 1945


Fred Bogatay
Command Sergeant Major (Retired)
Kansas Army National Guard/US Army Reserves (1969-2006)
Legion of Merit; Meritorious Service Medal w/2nd Oak Leaf Cluster; Army Commendation Medal w/1st Oak Leaf Cluster; Army Achievement Medal w/2nd Oak Leaf Cluster; Army Reserve Component Achievement Medal w/7th Oak Leave Cluster; National Defense Service Medal w/2nd Battle Star; Military Outstanding Volunteer Service Medal; Armed Forces Reserve Medal w/Gold Hourglass; Non-Commissioned Officer Professional Development Ribbon w/Numeral 4: Army Service Ribbon; M16 Rifle Expert Rifleman Badge





Martha Goodwin Browning
Army 1975-1978
Army Reserve 1979-1980
Navy 1980-1988
Guam
Okinawa
Adak, Alaska


















 List of Names


Jim Davied
US Army
PFC
Korean War

Sgt. Frank Dernosek,Jr.
Korea 1952-1954
21st Inf. Regt.
24th Division US Army















List of Names


Frank Eichhorn
WWI














List of Names


Louis Femec
WWII
MP

Chester Clark Fikes  
Former P.O.W.
Purple Heart, Prisoner of War Medal   (04/27/1944 - May 3, 1945)   France 
Distinguished Flying Cross; Air Medal with oak Clusters (3); Purple Heart; POW Medal; Good Conduct Medal; American Campaign Medal; WWII Victory Medal; Army Occupation Medal; Berlin Airlift Medal; American Defense Service Medal

























 List of Names



Eddie Gartner

Frank Gartner


Jack J. Gartner
Seaman 1st Class
WWII
USS Foote - Destroyer Squadron
1943-1946


Louis Gartner
WWII - NAVY
1st Invasion of Phillipines
Iwomega  - Okinawa
Minesweepers

Harold Goyette




List of Names



James Johnson
WWII
U.S. Marine




Andy Kmetz
WWII














List of Names


Andrew Kobak
WW II

Lawrence Kobak
WW II

Leo Kobak
WW II
US Navy
1942-1945

Pete Kobak
WW II
Wounded at Anizo, Italy

Roger Kobak
US Army
1966-1968
Sergeant ES
Vietman
List of Names

Rudy Kranker

Walt Krasovec
Tech 5 - US Army
1943-1945
Company C, 96th Signal Battalion
China, Central Burma, India Burma
Major battles: China Offensive
Significant Accomplishments:  Heavy Truck Driver; WW II Victory Ribbon; Good Conduct Medal; 3 Bronze Service Stars, Meritorious Service Unit Award




















 List of Names


Raymond Lakey



Ludwig (Junior) Lepoglow, Jr.
Army - Army Reserves
1952-1960
Korean War

Antone "Tony" Lesjack
WWII













 List of Names


Joe Lipasek
WW II

John J. Lipasek
WWII
US Army


Frank Liposek
WWII

Philip Liposek
WWII
635 Tank Destroyer Batallion
European African Middle East Theater
Normandy, Omaha Beach
Battle of the Bulge

Matt Lipovsek
WW II


 List of Names


Fred E. Lowry
WWII














 List of Names


Johnnie Malnar

Charles C. Marlier, Jr.
WWII
 US Army
403rd Bomb Squadron
Master Sergeant
1942-1945


William B. "Bill" Marlier




Sgt. Stuart (Butch) Maxwell
Korean War
U.S. Marine


James Mooney
WWII
U.S. Marine

Rudy Moutz













List of Names


John J. Nepote
Korean War
1953-1955
U.S. Army
















List of Names


Joe OBlak
US Air Force
Korean War














 List of Names


Anthony Panelsek
US Army
Korean War

Joe Papez
US Army
WWII
Received special training with the amphibious operations with the U.S. Marine Corp.


Bob Peternell


Sgt. Brandon Pitts
U.S. Army
Unit 41BCT 1-4 Cav
Wartime Locations: Baghdad, Iraq Service began July, 2003

Specialist
Jeremy Joseph Pitts
U.S.
Army- 101st Airborne
Wartime Locations: Baghdad, Iraq
Service began April, 2004




William J. "Johnnie" Podpechan
World War II
US Army Air Force
371st Engineering Squadron
337 Service Group
Pacific Theater of War
Iowa Jima & Aleution Islands

 Frank Polchlopek
WW II

 Frank "Pokey" Polsak
US Army
WW II

 Dave D. Pugh
WWII
1942-1945
  














 List of Names


 Jules J. Richard, Jr.
WW II
Korea
1942-1945
173rd Combat Engineers
Company C - Corporal
Invasions: Leyte, Okinawa

 Clarence Ryder
U.S. Army
1943-1946
Port Battalion, Company D
Aleutian Islands
Bombed at Amchitka 8 times in 13 days (Lost 600 men)


















 List of Names


 David J. Sackett
U.S. Army
WWII

Henry Sarley
Army

Ted Sarley
Army













 List of Names

Clifford Scepansky
WWII

Joe Scepansky
WWII




 Charles Scholes
1950-1953
Unit:  Division of Naval Gunfire
Location: Korea
Duties: Radio Operator


 Joe Septak


 Rudy Septak

 
Charles "Bud" Shoemaker
WWII











 List of Names






 
  Donald Stone
US Navy

Marvin Stone

Ray Stone
US Army
WWII
Wounded in Action
Awards: Purple Heart

Vernon Stone
US Navy
Retired Senior Chief Petty Officer
with over 20 years service
List of Names


 Bill Strukel
WW II
Staff Sergeant

 Harry Strukel
Korean Conflict
SCARWAF
(Special Components of the Army with the Air Force)
1952-1954


 Jack Strukel
WW II
Staff Sergeant


 Joe Strukel
WWII
Infantry - Corporal


 John Strukel
WWII
US Army - Corporal
22nd Infantry Regiment, 4th Infantry Division
Awards: Purple Heart
Killed in Battle of the Bulge
 List of Names


 Corrado Taroli
Pvt  US Army Air Force
WWII  1942-1946
Unite 3806h Bomber Wing
Australia, Philippines, South Pacific
Loaded bombs into planes and traveled throughout the Pacific.
Pacific Service Medal; World War II Victory Medal

 Staff Sgt. Joe Tersina
WWII

 PFC John C. Tersina
Engineer Corp WWII
126th Mt. Engineer Bn.  Co. A




 Jack Toschi




List of Names


 CPT Craig White
Combat Operations Analyst


 George White
US Army
WWII



 Charles (Butch) Widmar
1967-1970, Sgt E-5
4th Infantry Division, Plaku,Vietnam
 List of Names


 Rose Yanish
WWII
 WAC (Women's Army Corps)















 List of Names


 Corporal Anton Zemlock
Former P.O.W. (Captured in Battle of Bulge)
U.S. Army
1942-1945
WW II
H.Q. 707 Tk Bn
4 Bronze Stars
European Theater of Operations in France, Belgium, Germany,Luxembourg





















 List of Names


Franklin Main Page
E-mail:  franklinkansas@yahoo.com